Jsi tady: Domů » Bydlení a zahrada » Zateplení fasády – investice, která se vyplatí

Zateplení fasády – investice, která se vyplatí

zateplení fasády

Zateplení fasády šetří teplo i finance

Vnější kontaktní zateplení fasády domu je nejčastějším způsobem, jak udržet v domě tepelnou pohodu a zároveň s teplem rozumně hospodařit. Pokud se vám zdají náklady za vytápění příliš vysoké, zateplení fasády pro vás může být řešením, jak ušetřit nemalé finanční prostředky. Princip zateplení budovy spočívá v tom, že pomocí něj dokážete šetřit teplem uvnitř budovy a nenecháváte ho zbytečně unikat zdmi domu ven. Teplo se tak zdržuje uvnitř domu, kde koluje a otepluje prostory. Takové teplo vám ušetří mnoho finančních prostředků a je ohleduplné vůči životnému prostředí.

Výhody, které přináší zateplení fasády

Samotné zateplení domu vám neušetří pouze náklady za vytápění, ale rovněž i náklady za opravu domu. Takové zateplení je totiž i něco jako ochrana zdí domu například při špatném počasí, silných povětrnostních poryvech a podobně. Dalším velkým plusem je, že zateplení fasády domu zvyšuje požární bezpečnost budovy. No a asi takovou poslední výhodou, která se dá rovněž uvézt, je estetický vzhled. Dům, který se zateplí, dostane novou barvu a určitě tak prokoukne.

Minerální vlna nebo polystyren?

Nejčastěji se na zateplení používají dva druhy tepelně-izolačního materiálu, a to konkrétně minerální vlna nebo polystyren.

Minerální vlna – skelná a kamenná

Tento typ materiálu se používá hlavně v případech zateplování starších nebo historických domů. Její základ tvoří minerální přírodní vlákna. Existují dva druhy minerální vlny a to vlna skelná a vlna kamenná.

zateplení fasády

Minerální vlna má výborné izolační vlastnosti

Skelná vata se používá při tepelné izolaci interiérů (jako například stropy nebo šikmé střechy zevnitř). Pro tepelnou izolaci stěn se využívají různé vnitřní termo omítky, které izolují a zároveň pomáhají udržovat optimální teplotu po celý rok. Kamenná vata je naopak využívána spíše pro tepelnou izolaci zvenku. Minerální vlna jako taková má kromě výborných tepelně-izolačních vlastností výhodu i v tom, že je prodyšná, dobře propustná, protipožární, ekologická a má akustické vlastnosti (pohlcuje vnější hluk). Jedinou nevýhodou oproti polystyrenu je její vyšší pořizovací cena.

Polystyren

Největší nevýhodou tohoto izolačního materiálu je to, že nemá až takovou schopnost propouštět vodní páry a je velice hořlavý.

Pro kvalitní zateplení fasády domu je potřebná i určitá šířka tepelně-izolačního materiálu a správné provedení samotného zateplení. Onou minimální šířkou je 8 – 10 cm. Zateplování je potřebné provézt kvalitně a komplexně. Nebuďte „skrblíci“ a když už jste se rozhodli pro zateplení domu, zateplete ho kompletně ze všech stran. Částečné zateplení totiž váš problém s unikáním tepla nevyřeší. Vyhodíte tak zbytečné peníze za zateplení části domu, ale náklady na vytápění vám zůstanou, neboli celé vaše zateplování bude mít nulový efekt. Pokud zateplení provedete pořádně a kvalitně, po čase se vám vaše investice začne vracet v podobě ušetřených nákladů za teplo.

Různé termo omítky a zateplovací systémy vyrábí například společnost San Marco, takže když si nebudete vědet rady s výběrem, tak u nich vám jistě poradí.

Napsat komentář