Jsi tady: Domů » Lifestyle » Nechcete vonět stejně jako zbytek světa? Zkuste parfémy niche

Nechcete vonět stejně jako zbytek světa? Zkuste parfémy niche

Existují dva typy parfémů: ty, které jsou zaměřeny na širokou veřejnost, a ty, které jsou vyhrazeny pro hrstku zasvěcených. Jedná se o tzv. parfémy niche. Po dlouhou dobu byly vyhrazeny jen pro privilegované zákazníky, kterým je špičkoví parfuméři vyráběli ve svých malých dílnách na míru. Není se čemu divit. Podíváme-li se na esence, které bývají v těchto produktech obsaženy, nalézáme vzácné suroviny jako například růžový olej, santalové dřevo, oud či kadidlo. V dnešní době výrobci stále častěji využívají i přísady, které by většinu lidí nenapadly jako artyčoky, mrkev nebo olivy.

Kvalitní ingredience v kombinaci s často ručně vyráběnými flakony tvoří tento luxusní a nekonvenční produkt, jehož cena se pohybuje ve vyšších relacích, než jsme zvyklí u klasických voňavek z drogerie. Zvážíme-li však celkový proces výroby parfému niche, je cena zcela oprávněná. Například k získání růžového oleje je za potřebí spousta času a lidské práce. Vyrábí se z květiny Rosa Damascena, která k tomuto účelu roste dva roky. Sběr jejích okvětních lístků musí probíhat v přesně určený čas, následuje několikanásobná destilace a množství získaného oleje se pohybuje kolem 100 ml ze 100 kg růží. Získat většinu jedinečných ingrediencí je skutečně oříšek. Naštěstí v dnešní době již chemici nacházejí způsoby, jak drahé přírodní esence reprodukovat za nižší cenu a parfémy se tak stávají dostupnějšími.

niche
Kvalitní niche parfémy si oblíbí každý.

Parfémy niche jsou vhodné pro muže i ženy

Klasické parfémy pro ženy jsou o něco slabší než pro muže. Mají sladší tóny a proto si lidé dlouho mysleli, že by mužská kosmetika měla být zbavena květinových vůní. Obvykle jsou tak pánské voňavky výraznější a zásadnější. Trendy v posledních letech ale postupně upouštějí od těchto zažitých stereotypů a do výsluní se dostávají unisex parfémy. Zvláštností niche parfémů je to, že díky využití čistě přírodních ingrediencí navíc voní na každém z nás rozdílně. Vzhledem k tomu, že se proces formulace unisex vůní neřídí typickými genderově zřejmými ingrediencemi, mají parfumeři více prostoru pro kreativní práci a vymýšlení charakteristických vůní navržených s ohledem na jednotlivce.

Ingredience parfémů niche
Parfémy niche se vyrábí z kvalitních ingrediencí.

Mám si vybrat růžový olej, kadidlo nebo dokonce mrkev?

Najít svou originální vůni může dát trochu zabrat. Většina z nás zavítá do blízké parfumerie a čichá k nablýskaným lahvičkám tak dlouho, než nám nakonec všechny vůně splynou v jednu. Výběr voňavky si nicméně musíte dobře promyslet. Než si koupíte specializovaný parfém, zodpovězte si nejprve, jak vysokou intenzitu od něj očekáváte a jaké esence jsou Vám blízké. Pokud nemáte nic konkrétního na mysli, zkuste si pořídit sadu vzorků. Specializované značky vám vždy rády podají pomocnou ruku při výběru a umožní Vám vyzkoušet si jejich výtvory.

Napsat komentář