Jsi tady: Domů » Bydlení a zahrada » Stolní lampy od Tiffanyho

Stolní lampy od Tiffanyho

stolní lampy

Stolní lampy od Louise Tiffanyho

Louis Comfort Tiffany – umělec pocházející z Ameriky, kterého na přelomu 19. a 20. století proslavily jeho jedinečné designérské kousky, především stolní lampy se stínidly vyrobenými ze skla a doplněné o úžasné detaily, které vyrážejí dech jejich obdivovatelům až dodnes. V čem spočívalo kouzlo Tiffanyho stolních lamp a je možné, aby tvořily dokonalou součást vašeho interiéru i dnes?

Čím jsou Tiffanyho stolní lampy jedinečné?

První stolní lampy od L.C. Tiffanyho vznikly pravděpodobně v roce 1895, takže jejich tradice je delší už víc než 100 let.  První vyjímečná vlastnost, kterou disponovaly, byla, že se nevyráběly řádově ve stovkách kusů, ale každý jeden kus byl vyrobený ručně. Druhým specifikem byl způsob jejich výroby, při kterém se využívala metoda měděné fólie.

Výroba lamp

Prvním krokem bylo vytisknutí požadovaného vzoru na velký a hrubý kus kartonu. Ke každé části vzoru bylo připsané číslo a barva. Následně se na tento karton položilo sklo, na které byl vzor zkopírovaný. Následovalo vyřezávání a upravování skla do požadovaného tvaru. Významným krokem při tom, jak se vyráběly Tiffanyho stolní lampy, bylo i čištění. To bylo důležité hlavně pro správnou aplikaci už zmíněné měděné fólie na okraje skla. Měděná fólie byla použita na to, aby jednotlivé kousky skla držely pohromadě. Po tom, co byly jednotlivé díly stolní lampy „poskládané“, bylo je potřeba ještě spojit pájkou. Následovalo už jen důkladné čištění, leštění, úprava detailů a jejich následný (mimořádně úspěšný) prodej.

stolní lampy

Chtěli byste takový designérský kousek vlastnit i vy?

Vzory stínidel

Stolní lampy od Tiffanyho byly charakteristické právě svými vzory na stínidlech. Ty se dokonce začaly rozdělovat do několika kategorií, jako např. geometrické, květované, nepravidelné atd. Specifickou kategorií byly i Favrile stolní lampy. Takto jsou označované úplně první kousky, které byly vyrobené v Tiffanyho dílně.

Tiffany i u vás doma

Jedinečnost těchto stolních lamp, které v sobě spojují umění, originalitu a nadčasovou eleganci, je důvodem, proč jsou stále oblíbeným doplňkem interiérů i dnes. Ačkoli originální kousky z Tiffanyho dílny se prodávají za velmi vysoké ceny, na trhu se objevuje i několik velmi podařených kopií, které za mnohem nižší náklady můžete mít i ve své domácnosti.

Napsat komentář