Jsi tady: Domů » Bydlení a zahrada » Rekonstrukce bytového jádra – první krok k moderní koupelně

Rekonstrukce bytového jádra – první krok k moderní koupelně

rekonstrukce bytového jádra

Rekonstrukce bytového jardra dodá starému bytu šmrnc

Mezi první kroky při koupi nebo rekonstrukci staršího bytu v panelovém domě určitě patří i rekonstrukce bytového jádra. Jde o výměnu většinou umakartového bytového jádra za novou zděnou koupelnu a toaletu. Velké množství starších panelových bytů už touto změnou prošlo, ale ještě se najde i velké množství takových, které mají bytové jádro původní. Rekonstrukce bytového jádra vám pomůže získat úplně nový, někdy i větší prostor a moderní a funkční koupelnu jako ze stránek katalogu o moderním bydlení.

Rekonstrukce bytového jádra – cihly nebo sádrokarton?

Každé původní bytové jádro se dá rekonstruovat dvěma různými způsoby. První možností je rekonstrukce pomocí sádrokartonu a tou druhou je použití cihel.  Po odstranění bytového jádra a starých rozvodů vzniká prostor, který je potřeba opět zastavět a záleží už čistě na vás, pro jakou z výše uvedených 2 možností se rozhodnete. Jestliže se rozhodnete pro zděné příčky, je potřebné počítat s delším časovým úsekem přestavby (je potřebné nahodit i kvalitnou omítku) a i o něco větší finanční investicí. Oproti sádrokartonu má však cihlové jádro výhodu, co se zvukové izolace týče.

Rekonstrukce bytového jádra pomocí sadrokartonu je levnější, jednodušší i rychlejší, protože se vykonává pouze pomocí montáže jednotlivých dílů sádrokartonu a nejsou potřebné žádné omítky.

Kdy je potřebné stavební povolení?

rekonstrukce bytového jádra

Nezapomeňte na stavební povolení

Pokud se jedná o velmi rozsáhlou rekonstrukci, kdy se zasahuje do nosných konstrukcí, budete stavební povolení jednoznačně potřebovat. Abyste takové povolení dostaly, budete muset na úřad donést vypracovaný projekt od architekta a samozřejmě budete muset zaplatit jistý finanční obnos. Pokud byste se rozhodli stavět bez stavebního povolení, velice riskujete. Kdyby vás někdo nahlásil, že stavíte na černo, hrozí vám vysoká pokuta. Z toho jasně vyplývá, že i když je „povolená“ rekonstrukce finančně nákladnější, v konečném důsledku vás může vyjít i levněji.

Sám nebo s pomocí odborníků?

Dalším důležitým rozhodnutím je zda se do rekonstrukce bytového jádra pustíte sám/nebo sama, nebo zda si na to objednáte nějakou firmu. Pokud se rozhodnete rekonstrukci vykonat sami, bude to možná levnější, ale musíte počítat s tím, že vám to potrvá déle.

Rozhodně však skuste investovat do kvalitních materiálú, např. San Marco, a nebojte se experimentovat se stylem, co tak dekorační omítky? Odměnou za vynaložený čas i finanční prostředky vám nakonec bude pěkná nová koupelna, přesně podle vašich představ, kde si budete moci dopřát příjemný relax.

Napsat komentář