Jsi tady: Domů » Bydlení a zahrada » Mobilní domy – zajímavá alternativa bydlení

Mobilní domy – zajímavá alternativa bydlení

mobilní domy

Mobilní domy poskytují pohodlné bydlení

Mobilní domy jsou jednou z alternativ bydlení. Tato alternativa se zrodila asi před 40 lety v USA a západní Evropě, kde se doteď těší velké oblibě. Tyto domy mají zavedenou elektřinu, vodu i odpad a právě proto poskytují plnohodnotné bydlení na kratší čas ale i klidně celoročně. Všechno závisí od tepelné izolace domu.

Využití domů

Nejčastěji můžeme mobilní domy vídat v kempech a rekreačních oblastech, ale výjimkou nejsou ani soukromé pozemky s omezenou klasickou výstavbou. Domy tedy mohou sloužit jako přechodné bydlení během dovolené nebo víkendů, dále jako rybářské či myslivecké chaty, celoroční příbytky, sídla pro podnikatele, sklady, letní kuchyně ale i zkušebny či klubovny. Mobilní domy jsou rovněž velmi dobrou náhradou domova v krajinách, které zasáhla živelná pohroma.

Výhody, které mobilní domy poskytují

Když si objednáte takový dům, jeho zhotovení bude trvat nanejvýš několik měsíců. Navíc je to oproti klasickému domu omnoho levnější alternativa. Jelikož se domy dělávají na zakázku, můžete si zvolit vámi požadovanou velikost. Výhodou mobilních domů je i jejich mobilita. To znamená, že dům je možné přestěhovat z jednoho místa na druhé a to je velmi praktické například v krizových oblastech.

mobilní domy

Domy mohou mít rozličné rozměry a rozložení

Největší výhodou a důvodem, proč si lidé mobilní domy tak oblíbily, jsou ale ušetřené peníze za projektovou a stavební přípravu, rychlé zhotovení a dodávka přímo do domu. Když si tedy takový dům objednáte, už zhruba za 3 měsíce se do něho můžete nastěhovat. Dům se připojí na předpřipravené inženýrské sítě, a jelikož se dodává plně zařízený (takže ušetříte i za nábytek), můžete ho hned začít využívat. Peníze však ušetříte i na provozu, protože díky kvalitní konstrukci a dobrému zateplení ušetříte náklady za vytápění. Výhodou mobilních domů je i jejich variabilita, tedy můžete si vybrat různou velikost a uspořádání domu. Rozměry se pohybují cca 14-140 m2 a uspořádání podle přání na výšku, délku ale i do tvaru L nebo U.

S výhodami, které mobilní domy nabízejí, jsme ale ještě zdaleka neskončili. Poznáte to nekonečné běhání po úřadech, vybavování stavebních povolení, podpisy, razítka a v neposlední řadě poplatky? U mobilních domů se s tímto shonem nepotkáte, protože se nepovažují za stavbu. Stavební povolení tedy nepotřebujete.

Jak vidíte, mobilní domy poskytují množství výhod a dají se různě využít. Jestli tedy uvažujete o stavbě domu, můžete zvážit i tuto zajímavou alternativu.

Napsat komentář