Jsi tady: Domů » Cestování » Dovolená Izmir

Dovolená Izmir

Chcete vyrazit do zahraničí a prožít něco nového? Chcete si užít aktivní a nezapomenutelnou dovolenou? Dovolená Izmir, dovolená v jednom z nejstarších středověkých měst by mohla být tou správnou volbou.

Izmir, historicky Smirna

Je to třetí největší město Turecka s přibližně 4 miliony obyvatel, druhý největší přístav po Istanbulu a důležitý dopravní uzel. Leží v oblasti Malé Asie na pobřeží Egejského moře. Město bylo založeno již ve 3. tisíciletí před Kr. Lelegami, předřeckými obyvateli Anatolie. Město zažilo nadvládu mnoha civilizaci a říší. Izmir byl jedním z největších obchodních center Osmanské říše. Dnes je to známé letovisko obklopené pohořími. Široké bulváry, moderní prosklené budovy, obchodní centra – takový je Izmir.

izmir

Izmir je historicky neskutečně bohaté město Ležící na pobřeží Turecka.

Destinace, která je moderní

V Izmiru můžete obdivovat muzeum, univerzitu, mešity či Saat Kulesi – hodinovou věž, která je symbolem města. Město má rozvinutou dopravu a koná se zde mnoho akcí, mimo jiné i slavné hudební festivaly, např. Mezinárodní izmirský festival. Dovolená Izmir nabízí zcela mnoho možností pro nakupování, odpočinek i zábavu. Pěší trasy vedoucí do centra města jsou moc jednoduché a příjemné, proto by vaše dovolená Izmir měla zahrnovat i pěší chůzi a poznávání města.

Dovolená Izmir a památky

ephesus

Ruiny knihovny v starobylém měste Efes.

Přibližně hodinu jízdy od města Izmir se nachází starověké město Efes, jehož návštěvu by dovolená Izmir určitě měla zahrnovat, jednoznačně ho nevynechejte! Je to jedno z nejlépe restaurovaných archeologických nalezišť a kdysi zde stával Artemidin chrám, jeden ze sedmi divů světa. Symbol města, Izmirská hodinová věž, bylpostavena začátkem 20.století. Věž s hodinami má výšku 25 metrů a kolem ní byly postaveny 4 fontány. Smyrnská Agora rekonstruovaná císařem Aureliem je dnes ve vynikajícím stavu. Kolem se rozkládá muslimský hřbitov a stojí zde kolonády korintských sloupů. Asi nejrušnější částí Izmiru je Kemeralti, bazar s tradicí sahající do druhé poloviny 17. století.

Turecká kuchyně

Kuchyně je důležitou součástí národní kultury. Mezi nejtradičnější jídla patří například tarhana. Skládá se ze sušeného obilí, jogurtu nebo kyselého mléka a zeleniny, z čehož se obvykle připravuje hustá polévka. Dalším tradičním pokrmem je kofta, zelenina nebo rýže s masovými kuličkami z mletého hovězího nebo jehněčího masa. Dovolená v Izmiru by měla zahrnovat i ochutnávku zerde, oslazené rýže se šafránem.

kofta

Kofta – tradiční jídlo turecké gastronomie.

Napsat komentář