Jsi tady: Domů » Zábava » Tvorba webu a 3 nejčastější chyby v typografii

Tvorba webu a 3 nejčastější chyby v typografii

tvorba webu

Tvorba webu zahrnuje i správný výběr písma. Jak na to?

Tvorba webu dnes už není až tak složitý a náročný proces, pokud víme, jak na to, nebo pokud máme někoho, kdo to ví. Nejdůležitější je samozřejmě vytvořit web, který bude pro návštěvníky lákavý, upoutá jejich pozornost, jeho webdesign bude podle nejnovějších trendů, ale zároveň poskytne všechny potřebné informace, které na něm návštěvníci hledají. Avšak kromě toho netřeba zapomínat na úplné základy, ve kterých se dělají chyby nejčastěji. Víte, jaké to jsou?

Pokud text, tak dostatečně velký!

Věděli jste o to, že na upoutání člověka, který otevřel internetovou stránku, musí stačit 8 sekund? No a malý font písma vám toto určitě nezajistí. I když se za jakýsi standard považuje velikost písma 12px, nemusí to být vždycky pravidlo. V dnešní době, kdy je jdou technologie dopředu a existují monitory a obrazovky s daleko větším rozlišením, než jak tomu bylo dříve, se začíná čím dál tím více utvrzovat názor, že minimálně je potřebné použít font velikosti 18px a více. Ale pokud chcete zaujmout hned na první pohled, výrazně se doporučuje na stránky umístit nějaký obrázek nebo video.

Tvorba webu v kontrastech

Tvorba webu se velmi častou vyznačuje i další chybou, která je spojená s písmem. Jde o kontrast mezi barvou pozadí a barvou písma na web stránce. Víte, proč jsou hrany knih jednoduše bílé a písmo zase obyčejné černé? Tato barevná kombinace totiž zaručí, že s přečtením textu nebude mít nikdo problém. A to zároveň zvyšuje šanci na prodej dané knihy. No a přesně takto by to mělo fungovat v případě webových stránek a to konkrétně i těch vašich. Správný kontrast vám minimální zajistí to, že zákazník či návštěvník na stránce zůstane i po jejím otevření. Samozřejmě, že mnoho lidí láká kombinovat nejrůznější barvy tak, aby výsledek vypadal esteticky krásně. Ale na barevný kontrast mezi textem a pozadím je potřebné brát ohledy.

tvorba webu

Správná velikost písma a jeho kontrast s pozadím stránky jsou také velmi důležité faktory pro typografii!

Nezapomeňte ani na výšku řádku

Pokud máte zkušeného webdesignéra, tvorba webu v těchto dvou krocích bude nejspíše hračkou. Avšak později může nastat problém s nastavováním výšky řádků v textu. I když se na toto nastavení stále zapomíná, je neuvěřitelná, jak hodně dokáže na stránce změnit. Ať už se to týká vzhledu nebo čitelnosti. Proto dbejte na to, aby se ani na toto při tvorbě vašich webových stránek nezapomínalo.

Napsat komentář