Jsi tady: Domů » Lifestyle » Růžový olej pro zdraví a krásu

Růžový olej pro zdraví a krásu

Začali jste se více zajímat o povahu a účinky známého růžového oleje? Uvažujete o tom, že lahvička kvalitního extraktu z lupenů růží by mohla být vhodným dárkem pro někoho blízkého? Nabídka růžových olejů na trhu je pestrá, vyrábí se jich několik druhů a je mezi nimi určitý kvalitativní rozdíl. Liší se svojí hustotou, vůní, terapeutickou hodnotou a samozřejmě také cenou. 

Historicky existují různé výrobní metody používané k získání vonných složek z lupenů růží. Růžový olej lze vyrobit jedním ze dvou základních způsobů. A to destilací nebo extrakcí. Destilovaný olej často známý jako růžový esenciální olej prý vyžaduje až 3 kg lupenů růže k vytvoření jen 20 drobných kapek tohoto výjimečného oleje. Zatímco extrahovaná forma označovaná také jako absolutní růžový olej poskytuje mnohem vyšší výtažek. 

růžový olej
Roh Al Ward Al Ta`efi EdP obsahuje růžový olej

Růžový olej se používá tisíce let 

Co se týče vůně, je jasný rozdíl mezi absolutním a destilovaným esenciálním růžovým olejem. Absolutní forma se extrahuje pomocí rozpouštědla v podobě alkoholu, který vyextrahuje pestré aromatické oleje z rostlinného materiálu. Rozpouštědlo se na konci procesu odstraní. Výsledkem výrobního procesu je hustá, vysoce aromatická kapalina s hlubokou bohatou vůní. Naproti tomu esenciální olej destilovaný párou je řidší, čirá tekutina s jemnou vůní. S mnohem menším podílem aromatických sloučenin obsažených v rostlinném materiálu. Obecně extrakce produkuje růžový olej, který má mnohem plnější, zaoblenější vůni, která často voní mnohem více než původní rostlina. 

růžový olej
K výrobě je potřebí velké množství biomasy – ze čtyř tun okvětních lístků je možno vyrobit přibližně jeden kilogram růžového oleje

Vůně růží láká od nepaměti 

Díky své jedinečné kráse a vůni si růži osvojily rané civilizace jako Číňané, Egypťané a Římané. Růže je obecně považována za nejkrásnější květinu na světě. Není to však jen pro její fyzickou krásu a charakteristickou lákavou vůni. Esenciální růžový olej má řadu přínosů pro lidské tělo a mysl a v aromaterapii se používá již tisíce let. Výroba růžového esenciálního oleje je velmi složitá. Sběr květin se provádí ručně a před východem slunce. Proces destilace se musí uskutečnit tentýž den, aby se v oleji zachovala slavně známá vůně růže. 

Napsat komentář