Jsi tady: Domů » Zábava » Kuše – tichá střelná zbraň

Kuše – tichá střelná zbraň

Kuše je již od středověku oblíbená střelná zbraň používaná pro různé účely. Ze začátku to byl hlavně lov volně žijících zvířat, ale bolestivé a někdy i smrtonosné účinky této zbraně pocítili i mnozí účastníci častých středověkých potyček a lokálních válek. Dnes se různé typy používají hlavně na rekreační, sportovní a závodní střelbu. V některých zemích je dodnes povolen lov volně žijících zvířat loveckou kuší přímo v přírodních podmínkách.

kuše

Kuše byli ve středoveku velice populárni.

Kuši porovnávají s lukem

Kuši můžeme vidět v mnoha podobách a verzích – liší se velikostí, použitými materiály, výkonem i potřebnou energií při natahování. Velmi důležitá je přesnost střelby a rozsah dostřelu. A takto bychom věděli jmenovat řadu dalších vlastností nebo parametrů, kterými se jednotlivé modely kuší navzájem od sebe odlišují.

Jak si vybrat kuši?

Vybírat můžete podle účelu jejího použití, proto je docela rozumné ujasnit si priority. Kde, jak často a s jakým záměrem budeme kuši používat. Kuše patří k tichým zbraním, protože výstřel je poměrně bezhlučný a bez záblesku. Jsou přesně jako luky k lovu u nás zakázané a jsou upravovány Zákonem o zbraních a střelivu. Nejčastěji jsou vyrobeny ze dřeva, plastů, různých Al-C slitin, kompozitních materiálů nebo karbonu. Jejich velkou výhodou je dlouhý dostřel a razance výstřelu. Plusem je také snadné ovládání při střelbě a míření na cíl.

kuše

Moderní kuše vypadají i takhle.

Kladková kuše a střelba na terč

Umí se lišit nejen velikostí, konstrukcí a natahovací silou, ale hlavně přesností střelby. Pro občasnou rekreační střelbu a pro začínající střelce je vhodná kuše pistolová vystřelující šípy nebo také ocelové kuličky. Pro sportovně-závodní snažení je vhodná kuše reflexní s důrazem na sílu natahování a přesnosti střelby na cíl. Pro účely přesné střelby na terč je nejlepší kladková.

Napsat komentář