Jsi tady: Domů » Produkty » Na sebeobranu slouží i teleskopický obušek

Na sebeobranu slouží i teleskopický obušek

Teleskopický obušek patří mezi chladné, úderné zbraně a slouží nám jako moderní prostředek na sebeobranu. Využívají ho různé bezpečnostní jednotky na celém světě, ale i soukromé bezpečnostní agentury. Teleskopický obušek je složen z pěti částí: koncovka, rukojeť, středová tyč, koncová tyč a špička. V současnosti existuje řada typů obušků, které si můžeme podělit do rôzych kategorií ať už na základě jejich délky, použitých materiálů, způsobu aretace nebo výrobců.

Délka teleskopických obušků

O tom, jaký je obušek dlouhý, se vyjadřujeme v anglických palcích, nejkratší má přitom 16″, což je taková hraniční délka vzhledem k dostatečné energii při dopadu. Naopak, ty nejdelší mají do 23,6″, no existují i obušky vyráběné na míru, ty mohou dosahovat délky až 37″.  Co se týče konstrukce, s běžnými teleskopickými obušky jsou totožné, ale pro svou délku vyžadují ovládání oběma rukama a také odlišné sebeobranné techniky.

různé obušky

Teleskopický obušek si vyberete z různých velikostí.

Nejpoužívanější je ocelový teleskopický obušek

Teleskopické obušky se nejčastěji vyrábějí z kovu. Ocelové obušky se vyrábějí z oceli kalené a nekalené. Právě kalením nabývá obušek lepší mechanické i fyzikální vlastnosti. I když ocel se na výrobu používá nejčastěji, používá se i letecká hliníková slitina – ta je oproti kalené oceli lehčí. V nabídce obušků najdete na trhu různé barevné a povrchové úpravy nejen ocelové části obušku, ale i jeho rukojeti. Ty jsou většinou z pěny nebo z gumy. Gumové rukojeti mohou mít tzv. grip, což je vroubkovaná protiskluzová povrchová úprava zabraňující vytržení nebo vyklouznutí teleskopického obušku z ruky.

Aretace teleskopického obušku

teleskopický obušek

Teleskopický obušek v kalenom prevedení.

Teleskopický obušek neustále vyvíjejí a takový vývoj vedl ke dvěma způsobem aretace, čili systému uzamčení obušku ve složeném stavu. Nejpoužívanější aretace je stejně jako v civilní, tak i v profesionální sebeobraně, frikční aretace. Obušek je tehdy stabilizovaný v otevřeném stavu třením na sebe doléhajících kuželových třecích ploch. Jako nevýhoda tohoto systému může působit, že pokud obušek otevřete méně razantně, hrozí nebezpečí náhodného zavření obušku a naopak, při příliš prudkém otevření se může obušek docela těžko zavírat. Druhý systém uzamčení umožňuje automatické uzamčení otevřených částí teleskopického obušku pomocí různých typů zámků, většinou na systému posuvných kuliček.

Napsat komentář