Jsi tady: Domů » Kultura » Podmanivé kouzlo vůní

Podmanivé kouzlo vůní

Znáte kouzlo vůní? Vůně, které vás svádějí a uchovávají výjimečné chvíle. Vůně, které navozují různé atmosféry a okouzlí vás svými omamnými účinky.  Vůně ovlivňují naše emoce i chování, provázejí nás 24/7 celý život. Máte i vy svou oblíbenou vůni nebo vůně, které jsou pro vás kouzelné a připomínají vám konkrétní události?  Vůně jsou totiž efektivním spouštěčem vzpomínek. I vy, když ucítíte skořici, tak se vám  hned vybaví vzpomínky na Vánoce? Vzpomínáte na vůni koláčů, která se šířila domem během prázdnin u prarodičů? Nemáte tehdy pocit jako kdybyste se vrátili zpět do dětství? Několik studií prokázalo, že vůně v nás vyvolávají vzpomínky efektivněji než fotografie. Vizuální obrazy z mysli vymizí mnohem rychleji než vůně, protože čichové vzpomínky nám zůstávají déle, i dlouhá léta. 

kouzlo vůní
Al ghadeer a kouzlo vůní

Kouzlo vůní přitažlivosti 

Když chce žena, nebo muž zapůsobit na druhé pohlaví přitažlivě, sáhne po oblíbeném parfému, kterým jejich přitažlivost pomyslně zvýrazní. Nedávné studie prokázaly, že druhého nepřitahuje použitá vůně, ale to, že po jejím nanesení se sami cítíme atraktivnější a sebevědomější. 

kouzlo vůní
Objevte kouzlo vůní rúží

Ovlivní vůně naše nálady? 

Vůně kromě výše zmíněných vzpomínek podvědomě ovlivňuje i naše nálady. Na tomto principu jsou postaveny základy aromaterapie, kdy se vůně využívají k navození příjemné nálady. Tento fakt ve velkém využívají obchodníci, protože vůně ovlivňují i ​​nákupní chování jejich zákazníků. Pamatujete si na příjemnou vůni z obchodu s oblečením nebo kosmetikou a zda jste si tam něco koupili? Vůně se využívají i při prodeji aut, protože vůně novoty vás láká k nákupu nového voňavoučkého auta. Obchodníci se drží hesla: Čím lepší vůně, tím větší touha po nakupování. 

Je třeba být však opatrný, neboť existují i ​​vůně, které mohou na naši náladu působit negativně. 

Hitem jsou aktuální esenciální oleje, které se pomocí difuzéru uvolňují do ovzduší. Difuzér je nejen estetickým doplňkem, ale pomocí ultrazvukové vibrace mění esenciální olej s vodou na jemnou voňavou mlhu. 

Umíte si představit život bez čichu a vůní kolem sebe, když víte, že vám zajišťují uchování více vzpomínek? My ne … 

Napsat komentář