Jsi tady: Domů » Zdraví » Deprese je nemoc, kterou je potřeba léčit

Deprese je nemoc, kterou je potřeba léčit

Duševní porucha deprese se u lidí objevuje čím dál tím častěji. Dnes jí trpí něco přes 20% populace. To znamená, že přibližně každý 4-5 člověk trpí touto nemocí. Za depresi se však nikdo nemusí stydět.

deprese

Deprese si nevybírá, postihuje stejně starých, tak mladých

Jde o více než jenom o smutek

Deprese není jenom pocit smutku nebo špatná nálada, která na nás přijde, když se stane něco zlé. Často tvrdíme, že máme depresi, ale ve skutečnosti to tak vůbec není. O depresi se totiž jedná až v případě, když pocity smutku, beznaděje, nezájmu a podobně přetrvávají minimálně 2 týdny v kuse. Takový stav člověku zabraňuje normální fungování během dne. Začíná to vyhýbáním se kontaktu s ostatními lidmi a uzavřením se do sebe.

Při depresi je velmi důležitá podpora rodiny a přátel. Nejdůležitějším při podezření na toto onemocnění je ale návštěva odborníka – psychiatra. Laické rady totiž člověku trpícímu depresí mohou spíše uškodit než pomoct. Jedná se hlavně o rady typu „dej se dohromady“. Jestli chcete člověku s depresí doopravdy pomoct, musíte ho podpořit konverzací o jeho silných stránkách. Zároveň by bylo dobré přesvědčit ho k návštěvě psychiatra.

Deprese – u koho a jak se projevuje

Deprese se projevuje více u lidí, kteří trpí nějakou závažnou nemocí. Dále to mohou být opuštění nebo osamělí lidé, introverti nebo uzavření lidé. Její původ ale může být i dědičný.

Statisticky depresí trpí více žen než mužů. Co se věkového vymezení týče, téměř žádné není. Deprese se může vyskytnout u člověka jakékoliv věkové skupiny. No nejčastěji nemocí trpí jedinci ve věku od 20 do 50 let.

Mezi příznaky deprese patří dlouhotrvající špatná nálada, smutek, nechuť do života, únava, nedostatek energie, poruchy soustředění, pocit méněcennosti, ztráta zájmu o věci, které člověka předtím naplňovaly radostí, poruchy přijímání potravy – hubnutí nebo přibírání, úzkost, snížené libido, ztráta smyslu života, která někdy vede až k samovražedným myšlenkám. Podle toho, kolik příznaků člověk má a podle toho jak závažné jsou, se deprese rozděluje do tří skupin. A to na lehkou, středně těžkou a těžkou depresi. K tomu, aby mohla být postiženému naordinována antidepresiva, „postačí“ pacientovi středně těžká deprese. Při těžké depresi už může hrozit i hospitalizace.

V případě, že se chcete o depresi dozvědět více, klikněte si na stránku modrykonik.cz/deprese.

Napsat komentář