Jsi tady: Domů » Sport » 4 hlavní zásady Krav Maga

4 hlavní zásady Krav Maga

I když je pravda, že zakladatel Krav Maga, Imrich Lichtenfeld, pocházel z Bratislavy a prvotní zkušenosti s neférovým bojem z blízka získával právě v ulicích slovenského hlavního města, Slováků, kteří tento bojový styl poznají a ovládají, je velmi málo.

Krav Maga

Pokud se chcete věnovat Krav Maga naplno, musíte vědět její 4 hlavní zásady

Přitom v dnešní době, době plné násilí a vysoce agresivních lidí, kdy kriminalita vysoce narůstá, by jim to vůbec nebylo ke škodě. V dnešní době mají lidé na výběr ze dvou možností, jak zlepšit své schopnosti sebeobrany a to, že se budou věnovat buď bojovým sportům, nebo bojovým uměním, mezi která Krav Maga patří. Problémem některých bojových umění je to, že se více než obraně věnují spíše duchovním hodnotám. Pokud si však některou z 2 možností přece jenom vyberete, určitě vám to nezaručuje úspěch „na poli boje“. Na hodinách sebeobrany se učíte bojovat podle určitých pravidel, ale v reálném prostředí ulic pravidla nefungují a to vás může překvapit.

Krav Maga je o efektivitě

Krav Maga v překladu z hebrejštiny znamená doslova boj z blízka. Pro tento styl je charakteristické to, že člověk, který Krav Maga ovládá, se nesnaží zvítězit férově a podle pravidel. Základní myšlenkou je zabránit vlastnímu zranění a co nejdříve opustit místo ohrožení.

krav maga

Mezi základní principy Krav Maga patří i to, abyste útočníka nezabili, pouze eliminovali možnost jeho opětovného útoku

Základní pravidla Krav Maga

  1. Nezranit se – pouze pokud jsem schopný bránit se, mám šanci ubránit se. A i při napadení je pro mě nejdůležitější eliminovat možnost vlastního zranění.
  2. Ovládat vlastní ego – ego člověka dokáže způsobit více problémů než cokoliv jiného. Člověk se musí naučit minimalizovat možnost konfliktu. Díky tomu bude nutnost využívat sebeobranu snížená.
  3. Správná reakce – správná reakce je důležitá i v situaci, kdy nastane konflikt. Každý člověk se musí naučit využít všechny okolnosti pro vlastní potřeby. Tedy pro zvýšení vlastní šance na odchod z konfliktu bez zranění nebo jiné újmy.
  4. Radši protivníka zranit než zabít – možná to sice zní tvrdě, ale zabít protivníka je možné u každého bojového sportu nebo druhu sebeobrany. A právě Krav Maga je zásada bránit se tak, aby i protivník přežil. Pokud je to tedy alespoň trochu možné. Ale zároveň musíte jednat tak, aby vás útočník znovu neohrožoval.

Tato pravidla jsou určená na správné fungování a zabraňují zneužití tohoto systému boje z blízka. Pokud vás tento článek zaujal a nadchli jste se právě pro tento styl bojového umění, stačí se přihlásit na nejbližší kurz, který je ve vašem okolí. Nejdůležitější je správně hledat, protože „kdo hledá, ten najde“.

Napsat komentář