Jsi tady: Domů » Jídlo » Řepka olejná a její využití v kuchyni

Řepka olejná a její využití v kuchyni

Řepka olejná

Řepka olejná – říká vám něco tato rostlina?

Chutnají vám ryby a mořské plody, ale nemáte třeba dostatek informací o tom, jak si je doma správně připravit? Následující článek se vám bude snažit pomoct s tím, jak správně připravit marinádu na ryby a mořské plody s využitím řepkového oleje. Recept na takovou marinádu je velice jednoduchý a zaručujeme vám, že vám takto namarinovaná ryba bude velice chutnat!

Řepka olejná je na druhém místě v celosvětové produkci olejnatých semen. Největší plochy osazené touto plodinou se nacházejí v Číně a dále pak v Indii, Kanadě a EU. Rovněž u nás má řepka olejná dlouhodobou tradici a patří u nás k nejrozšířenějším olejnatým plodinám.

Řepka olejná v citronové marinádě

Aby byla marináda správně uležená a chutnala, tak jak má, je důležité, abyste s její přípravou začali minimálně 30-60 minut před samotnou přípravou pokrmu. Postup přípravy marinády je následující: Nejdříve si do jedné misky odšťavněte 1 citron standardní velikosti. Do vymačkané šťávy přidejte 30 ml řepkového oleje a 2,5 g sušeného tymiánu (případně můžete místo tymiánu použít i kopr ve stejném množství). Následně směs dobře promíchejte a vložte rybu. Rybu po 5 minutách otočte na druhou stranu, aby celá plocha „nasála“ marinádu. Následně marinádu s rybou vložte asi na 15 minut do lednice. Řepka olejná dodá rybě jedinečnou chuť a zároveň nepotlačuje chuť samotného jídla.

Po 15 minutách rybu vyjměte z lednice a z marinády a opečte ji na pánvici z obou stran při 200°C, dokud nezezlátne. Marinádu, která vám zbude, můžete použít jako omáčku a polévat jí rybu při pečení. Předtím je však nutné, abyste omáčku nechali projít varem, abyste zahubili veškeré škodlivé bakterie, které se během marinování z ryby uvolnili.

Řepka olejná

Řepka olejná je skvělá i pro přípravu lososa

Poznámky

  • Tento recept je na dvě porce. Pokud se chystáte připravovat více ryby, musíte si vyrobit i více marinády.
  • Odborníci pro bezpečnost potravin doporučují nikdy syrovou rybu ani jiné maso před přípravou neumývat. Samotné vaření masa (nebo jakákoliv jiná tepelná úprava) je pro zahubení bakterií dostatečně účinná. Při umývání masa pouze zvyšujete možnost rozšíření bakterií v kuchyni. A nakonec, po manipulaci se syrovým masem si důkladně umyjte ruce v horké vodě.
  • Marinování lososa zvýrazní chuť ryby, bez potlačení chuti ryby samotné.
  • Na rozdíl od masa, ryby není dobré marinovat více než hodinu!

Dobrou chuť!

Napsat komentář