Jsi tady: Domů » Bydlení a zahrada » ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL TVOŘÍ I VYPÍNAČE

ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL TVOŘÍ I VYPÍNAČE

Vypínače

Luxusní vypínače s imitací dřeva – MBSun.cz

Když se začne mezi laickou veřejností hovořit o elektroinstalačním materiálu, tak se většina začne tvářit, jako by byli odborníci minimálně s elektrikářskou maturitou. Všemu rozumějí a začnou jednoduše bagatelizovat. Vždyť se jedná jen o několik kabelů, pár krabic, zásuvek, svítidel a vypínačů. Pokud se však zeptáte, o jaké vypínače se jedná, začne přicházet problém a najednou se neumí vykoktat. Je si třeba totiž uvědomit, že používat vypínač a umět vybrat a zapojit ten správný, jsou dvě rozdílné věci. Neméně důležité je k danému vypínači dovést ten správný kabel a správně ho zapojit. V tomto článku bych se rád věnoval pouze rozdělení vypínačů.

Rozdělení vypínačů je podobné, jako rozdělení ostatního elektroinstalačního materiálu

Již při pouhém pohledu na vypínače je zřejmé základní rozdělení na jednopáčkové a vícepáčkové. Toto je pouze základní rozdělení, které má k přesnosti stejně daleko jako je tvrzení, že elektroinstalační materiál tvoří jenom kabely, krabice a vypínače. Vlastní rozdělení vypínačů je daleko složitější.

Vypínače se v první řadě dělí hlavně podle způsobu zapojení a s tím související funkcí vypínače

Podle zapojení existuje vícero typů vypínačů V dalším vám přiblížím pouze ty základní.

Vypínač č. 1 – slouží k vypínání a zapínání světla jenom z jednoho místa

Vypínač č. 6 – takzvaný chodbový vypínač. Využívá se k ovládání světla ze dvou míst

Vypínač č. 7 – takzvaný křížový vypínač. Slouží k ovládání světla z více míst

Vypínač č. 5 – takzvaný lustrový vypínač. Slouží k ovládání dvou světel z jednoho místa

Tlačítko – jeho využití je například ve společných prostorách, kde se po jeho stlačení rozsvítí světlo pouze na určitý čas

Toto je pouze základní zjednodušené rozdělení vypínačů. Pokud chceme poznat problematiku hlouběji, musíme nastudovat odborný materiál podobně, jako je to v případě jiného elektroinstalačního materiálu. Pokud na to nemáme dostatek času, tak bychom se měli obrátit na kvalifikovaného odborníka.

Poradit se můžeme také s odborníkem ve specializované prodejně s elektroinstalačním materiálem. Využít můžeme i internetové prodejny, které nabízejí stejně kvalitní zboží a většinou jsou schopni poradit i s jeho výběrem.

Vypínače

Kvalitní vypínače do dětského pokoje

Napsat komentář